Šermukšnio uogos ir jų nauda | 11 svarbių šermukšnių savybių

Šermukšnio uogos - įžanga

Turbūt esate girdėję apie šermukšnio uogas. O jei jų ragavote, žinote, kad šios, rausvos, rudeninės šermukšnio uogos yra gan karčios.

Svarbu nenuvertinti šių, pakankamai retų, šermukšnio uogų savybių. Šermukšnių uogų nauda yra milžiniška. Dėl to mes ją ir pristatysime.

sermuksnio uogos

Turinys

11 nepaprastų šermukšnių savybių

1. Šermukšnio uogos stiprina imunitetą

Kaip ir daugelis kitų uogų , šermukšnio uogos turi didelį  kiekį antioksidantų ir  vitaminų. Iš šermukšniuose esančių vitaminų, svarbiausias yra vitaminas C.

Vitaminas C yra gerai žinomas dėl to, kad jis stiprina imuninę sistemą taip padėdamas apsisaugoti nuo ligų. Taip pat šis vitaminas inicijuoja baltymo pavadinimu kolagenas sintezę. Kolagenas atlieka svarbų vaidmenį išlaikant kraujagyslių struktūrą. Organizme kolagenai sudaro 25 % visų kūno baltymų.

2. Turi antibakterinių savybių

Šermukšnio uogose yra sorbo rūgšties junginio. Sorbo rūgštis turi antimikrobinių savybių. Ji gali užkirsti kelią bakterijų gyvenimui ir dauginimuisi žmogaus organizme.

Šios uogos dėl šios savybės dažnai naudojamos antiseptiniams preparatams. Šermukšniai taip pat gali būti naudojami siekiant sumažinti infekcijos trukmę.

3. Šermukšnio uogose yra daug antioksidantų

Šermukšnio uogose yra labai daug natūralių antioksidantų, kurie padeda išvengti daugelio lėtinių uždegiminių ligų. Antioksidantai taip pat:

  •  Gali „pataisyti“ pažeistus genus. Be to jie stimuliuoja genus, kurie yra atsakingi už natūralios organizmo apsaugos sistemos stiprinimą.
  • Kai kurie antioksidantai lyg magnetai pritraukia sunkiuosius metalus ir juos paverčia nekenksmingais junginiais. Vėliau jie pašalinami iš organizmo.
  • Antioksidantai laikomi puikia priemone siekiant sumažinti riziką susirgti įvairiomis ligomis, ypač onkologinėmis.
  • Teigiama, kad kai kurie antioksidantai stabdo vėžinių ląstelių augimą ir skatina šių ląstelių žūtį.

4. Stabdo senėjimą

Dėl didelio kiekio antioksidantų, esančių šermukšnių uogose, jie labai naudingi užkertant kelią priešlaikiniam odos senėjimui.

Oda, kuri yra nuolat veikiama žalingos UV spinduliuotės yra daug labiau linkusi būti pažeista. Šermukšnio uogose esančios medžiagos padeda ją apsaugoti.

Be to šermukšnio uogos, kuriose gausu vitamino C, padeda išlaikyti aukštą kolageno sintezę ir struktūrinį odos vientisumą.

5. Padeda išvengti vidurių užkietėjimo

Šermukšnio uogose yra pakankamai daug skaidulinių medžiagų. Daug skaidulinių medžiagų turintis maistas pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu.

Maistinės skaidulos sudaro didžiąją išmatų dalį, suriša tulžies rūgštis, kurios veikiant bakterijoms vėl išlaisvinamos storojoje žarnoje.

6.Pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gydo odos ligas

Šermukšnio uogos pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl jos naudingos gydant uždegimines odos ligas, tokias kaip egzema (neužkrečiamas, dažnai pasikartojantis alerginis odos uždegimas, pasireiškiantis įvairaus pobūdžio niežtinčiu išbėrimu).

Egzemos sukeltiems bėrimams būdingos sausos pleiskanojančios odos dėmės, kurios gali parausti. Kosmetikos preparatai, kurių sudedamoji dalis yra šermukšnio uogos, naudojami, kad užkirstu tam kelią.

7. Gali padėti išvengti astmos sukeltų priepuolių

Šermukšnio uogos, kaip ir daugelis kitų uogų, padeda išvengti astmos priepuolių arba bent jau juos palengvinti. Uogose yra nedidelis kiekis bioflavonoidų, kurie  palengvina astmos simptomus.

8. Padeda apsisaugoti nuo geltonosios dėmės degeneracijos

Geltonosios dėmės degeneracija yra amžiaus nulemta centrinę tinklainės dalį pažeidžianti degeneracinė liga, kuri paprastai įvyksta senstant. Šermukšnio uogose randama stiprių antioksidantų, kurie gali padėti sulėtinti arba sustabdyti šia ligą.

Antioksidantai, tokie kaip liuteinas, yra gerai žinomi ir naudojami kaip akių sveikatos gerinimo priemonė. Šermukšnio uogose yra nedidelis kiekis šio svarbaus antioksidanto, kuris padeda išsaugoti brangų regėjimą.

9.Padeda nuo pilvo putimo

Šermukšnio uogos padeda suskaidyti riebalus ir vėliau juos įsisavinti. Taip sumažėja tikimybę, kad proceso metu susidarys perteklinės dujos. Tai reiškia, kad valgius, kurie gali sukelti pilvo pūtimą, papildę šermukšnio uogomis, galimai užkirsite kelią šiam nemaloniam dalykui.

10. Užtikrina sveiką smegenų ir nervų sistemą

Šermukšnio uogos yra mikroelemento, pavadinimu manganas, šaltinis. Šis mikroelementas yra svarbus sveikai smegenų ir nervų sistemos veiklai užtikrinti.

Be to, manganas padeda užtikrinti, kad nerviniai signalai būtų efektyviai perduodami į atitinkamą tikslinį organą, nesvarbu, ar tai būtų hormonų gamyba, ar suvartoto maisto metabolizmas.

11. Skatina greitesnį žaizdų gijimą

Šermukšnio uogos dėl savo kolageną sintezuojančių savybių gali padėti pagreitinti žaizdų gijimą ir odos atsigavimą. Taip pat gali užkirsti kelią randų atsiradimui.

Medus su šaltyje džiovintomis šermukšnio uogomis

Šermukšnio uogos yra tikras „supermaistas“ tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad jų negalima vartoti žalių. Žaliose šermukšnio uogose yra parasorbo rūgšties, kuri sukelia inkstų pažeidimus. Ilgą laiką uogas veikiant karščiui ar dideliam šalčiui, šis junginys paverčiamas saugia sorbo rūgštimi, kuri kaip žinome yra svarbi sveikatai palaikyti.

Geriausia šermukšnius džiovinti šaltyje (liofilizuoti), tada uogos nepraras didžiulio kiekio savo vertingų savybių. Džiovintas šaltyje šermukšnio uogas sumaišius su medumi gaunamas produktas pasižymintis vertingomis savybėmis, vitaminais ir apsisaugantis nuo ligų.

Medaus su šaltyje džiovintomis šermukšnio uogomis rasite čia: (Džiovinti šaltyje šermukšniai su medumi)

šermukšniai su medumi

Apibendrinimas

Nors šermukšnio uogos nėra vaistas nuo visų ligų, jos yra vienos iš naudingiausių uogų Lietuvoje.

Šios uogos pasižymėdamos savo vertingomis savybėmis prisotins jūsų organizmą vitaminais, padės apsisaugoti nuo ligų ir netgi pagerins regėjimą.

Papildoma informacija apie šermukšnius:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *